Untitled 1.jpg

The Cutoff News Sports coverage brought to you by City Auto Sales Of Hueytown, Legacy YMCA and Lawson State Community College

The Cutoff News High School Basketball Playoff Results Through Afternoon Feb. 10, 2020 - Including Area Tournament Results

Bessemer Academy Rebels

Boys 12- 8

2/6 AISA Playoffs Round 1 @ Bessemer Academy

Bessemer Academy vs Ft. Dale W 45 - 25

Bessemer Academy Advances to Round 2 to face Glenwood on February 12 @ 9:00 am at Multiplex In Montgomery

Girls 12 - 8

2/4 AISA Playoffs Round 2 @ Bessemer Academy

Bessemer Academy vs Success W 39 - 11

Bessemer Academy Advances to Round 2 to face Lee-Scott on February 12 @ 10:30 am at Multiplex In Montgomery

For More Info www.ahsaa.com

Bessemer City Purple Tigers

Boys (14 - 13) Class 6a Area 9 (4 - 1)

Class 6a Area 9 Tournament at Bessemer City

2/6 Semi-Finals

McAdory vs Hueytown - Hueytown Wins 71 - 58

Hueytown Advances To Area Finals to face Bessemer City

2/8 Finals

Bessemer City vs Hueytown - Bessemer Wins 56 - 54 - Bessemer Crowned Class 6a Area 9 Champions

Bessemer City advances to the sub-regionals to face off against the Class 6a Area 11 runner-ups (18 - 12) Gardendale Rockets on Tuesday, February 11th at Bessemer City at 7:00 p.m.

2/11 Class 6a Sub-Regionals @ Bessemer City @ 7:00 pm

Bessemer City vs Gardendale

Winner will advance to regionals to face winner of Muscle Shoals vs Cullman Sub-Regionals

Girls (3 - 12) Class 6a Area 9 (0 - 4)

Class 6a Area 9 Tournament at McAdory

2/6 Semi-Finals

Bessemer City vs Hueytown - Bessemer City loses 57 - 75

Bessemer City Girls Season Over

Hueytown Golden Gophers

Boys (9 - 20) Class 6a Area 9 (0 - 4)

Class 6a Area 9 Tournament at Bessemer City

2/6 Semi-Finals

McAdory vs Hueytown - Hueytown wins 71 - 56

Hueytown Advances To Area Finals to face Bessemer City

2/8 Finals

Bessemer City vs Hueytown - Hueytown loses 54 - 56 - Hueytown named Class 6a Area 9 Runner ups

Hueytown advances to the sub-regionals to face off against the Class 6a Area 11 Champions the (20 - 9) Minor Tigers on Tuesday, February 11th at Minor at 7:00 pm.

2/11 Class 6a Sub-Regionals @ Minor @ 7:00 pm

Hueytown vs Minor

Winner will advance to regionals to face winner of Hartselle vs Columbia Sub-Regional game

Girls (12 - 12) Class 6a Area 9 (2 - 2)

Class 6a Area 9 Tournament at McAdory

2/6 Semi-Finals

Bessemer City vs Hueytown - Hueytown wins 75 - 57

Hueytown Advances To Area Finals to face McAdory

2/7 Finals

McAdory vs Hueytown - Hueytown loses 34 - 67 - Hueytown named Class 6a Area 9 Runner-ups

Hueytown advances to the sub-regionals on Monday, February 10 to face off against the Class 6a Area 11 Champions (26 - 4) # 3 Carver Rams at Carver-Birmingham at 7:00 p.m - Winner will advance to the regionals to face the winner of Athens vs Cullman sub-regional game

2/10 Sub Regionals @ Carver-Birmingham @ 7:00 pm

Hueytown vs Carver-Birmingham

Winner will advance to regionals to face winner of Cullman vs Athens Sub-Regional Game

McAdory Yellow Jackets

Boys (12 - 16) Class 6a Area 9 (2 - 2)

Class 6a Area 9 Tournament at Bessemer City

2/6 Semi-Finals

McAdory vs Hueytown - McAdory loses 56 - 71

McAdory Boys Season Over

Girls (23 - 7) Class 6a Area 9 (4 - 0) Ranked # 6

Class 6a Area 9 Tournament at McAdory

2/6 Semi-Finals

Bessemer City vs Hueytown - Hueytown wins 75 - 57

Hueytown Advances To Area Finals to face McAdory

2/7 Finals

McAdory vs Hueytown - Mcadory wins 67 - 43 - McAdory Crowned Class 6a Area 9 Champions

McAdory advances to the sub-regionals to face off against the Class 6a Area 11 runner-ups (15 - 13) Jackson-Olin Mustangs on Monday, February 10, 2020 at 7:00 pm

2/10 Class 6a Sub-Regionals @ McAdory @ 7:00 pm

McAdory vs Jackson-Olin

Winner will advance to regionals to face winner of Muscle Shoals vs Hartselle Sub-Regional

Midfield Patriots

Boys (13 - 15) Class 3a Area 9 (7 - 0)

Class 3a Area 9 Tournament @ Midfield

2/3 Semi-finals

Midfield vs Fultondale - Midfield wins 96 - 58

Midfield Advances to Area Finals to face Locust Fork

2/6 Finals

Midfield vs Locust Fork - Midfield wins 70 - 46 - Midfield Crowned Class 3a Area 9 Champions

Midfield advances to the sub-regionals to face off against the Class 3a Area 12 runner-ups (14 - 15) Glencoe Yellow Jackets on Tuesday, February 11, 2020 at 7:00 p.m.

2/11 Class 3a Sub-Regionals @ Midfield @ 7:00 pm

Midfield vs Glencoe

Winner will advance to regionals to face winner of Plainview vs Saks Sub-Regional game

Girls (22 - 8) Class 3a (6 - 0) Ranked # 6

Class 3a Area 9 Tournament @ Midfield

2/3 Semi-Finals

Midfield vs Holy Family - Midfield wins 106 - 6

Midfield Advances To Area Finals To Face Locust Fork

2/6 Finals

Midfield vs Locust Fork - Midfield wins 53 - 34 - Midfield Crowned Class 3a Area 9 Champions

Midfield will advance to the sub-regionals to face off against the Class 3a Area 12 runner-ups (10 - 13) Hanceville Bulldogs on Monday, February 10, 2020 at 7:00 p.m. at Midfield

2/10 Class 3a Sub-Regionals @ Midfield @ 7:00 pm

Midfield vs Hanceville

Winner advances to regionals to face winner of Pisgah vs Piedmont Sub-Regional Game

Pleasant Grove Spartans

Boys (15 - 6) Class 5a Area 9 (3 - 3) Ranked # 7

Class 5a Area 9 Tournament @ Fairfield

2/6 Semi-Finals

Pleasant Grove vs Wenonah - Pleasant Grove loses 57 - 60

Pleasant Grove Boys Season Over

Girls (24 - 4) Class 5a Area 9 (6 - 0) Ranked # 5

Class 5a Area 9 Tournament @ Pleasant Grove

2/3 Semi-Finals

Pleasant Grove vs Parker - Pleasant Grove Wins 82 -54

Pleasant Grove Advances To Area Finals To Face Fairfield

2/6 Finals

Pleasant Grove vs Fairfield - Pleasant Grove wins 76 - 39 - Pleasant Grove Crowned Class 5a Area 9 Champions

Pleasant Grove advances to the sub-regionals to face off against the Class 5a Area 11 runner-ups Jasper on Monday, February 10, 2020 at 7:00 p.m. @ Pleasant Grove.

2/10 Class 5a Sub-Regionals @ Pleasant Grove @ 7:00 pm

Pleasant Grove vs Jasper

Winner advances to regionals to face winner of Madison Academy vs Hamilton Sub-Regional Game

Fairfield Tigers

Boys (24 - 5) Class 5a Area 9 (6 - 0) Ranked # 1

Class 5a Area 9 Tournament @ Fairfield

2/6 Semi-Finals

Fairfield vs Parker - Fairfield Wins 77 - 49

Fairfield Advances To Area Finals to face Wenonah

2/8 Finals

Fairfield vs Wenonah - Fairfield wins 74 - 59 - Fairfield Crowned Class 5a Area 9 Champions

Fairfield advances to the sub-regionals to face off against the Class 5a Area 11 runner-ups (14 - 17) Mortimer Jordan Blue Devils on Tuesday, February 11th at Fairfield at 7:00 p.m.

2/11 Class 5a Sub-Regionals @ Fairfield @ 7 pm

Fairfield vs Mortimer Jordan

Winner advances to regionals to face winner of East Limestone vs Russellville Sub-Regional Game

Girls (11 - 14) Class 5a Area 9 (2 - 4)

Class 5a Area 9 Tournament @ Pleasant Grove

2/3 Semi-Finals

Fairfield vs Wenonah - Fairfield wins 67 -58

Fairfield Advances To Area Finals To Face Pleasant Grove

2/6 Finals

Fairfield vs Pleasant Grove - L 39 - 76 - Fairfield named Class 5a Area 9 Runner-ups

Fairfield advances to the sub-regionals on Monday, February 10 to face off against the Class 5a Area 11 Champions (23 - 9) Mortimer Jordan Blue Devils at Mortimer Jordan at 7:00 p.m.

2/10 Class 5a Sub-Regionals @ Mortimer Jordan @ 7:00 pm

Winner will advance to the regionals to face the winner West Point vs East Limestone Sub-Regional game.

Oak Grove Tigers

Boys (14 - 12) Class 4a Area 8 (4 - 4)

Class 4a Area 8 Tournament @ Montevallo

2/4 Semi-Finals

Oak Grove vs Childersburg - Oak Grove loses 48 - 71

Oak Grove Boys Season Over

Girls (3 - 21) Class 4a Area 8 (0 - 8)

Class 4a Area 8 Tournament @ Childersburg

2/3 Semi-Finals

Oak Grove vs Indian Springs - Oak Grove loses 29 - 48

Oak Grove Girls Season Over