Basketball playoffs 2021.jpg

The Cutoff News Sports coverage brought to you by the Jefferson County Sheriff's Department & Sheriff Mark Pettway, Lawson State Community College, and Legacy YMCA

Midfield Boys advance to AHSAA Class 2a Northeast Regional Finals. Heritage Christian Academy wins first Championship in school history

All Information Including Times, Dates and Locations Are Subject To Change

Heritage Christian Academy Eagles

AISA Class A Region 2 Area 2

Boys (19 - 4) - ASWA Ranking AISA # 7

AISA Playoffs

First Round Bye Advance to Elite 8

2/4 Elite 8 Round 1

Heritage Christian Academy 61 - Crenshaw Christian Academy 37

Heritage Christian Advances to Elite 8 Semi-Finals

2/10 Elite 8 Semi-Finals

Heritage Christian Academy 56 - Abbeville Christian Academy 54

Heritage Christian Academy advances to the AISA Class A Championship to face Evangel Christian Academy on Tuesday, 2/16 @ 12:30 pm @ Cramton Bowl Multiplex

2/18 AISA Class A Championship @ Cramton Bowl Multiplex

Heritage Christian Academy 38 - Evangel Christian Academy 30

Heritage Christian Academy Crowned AISA Boys Class A State Basketball Champions

Hueytown Golden Gophers

Boys (21 - 6) Class 6a Area 8 (3 - 1)

AHSAA Boys Class 6a Area 8 Tournament

Hueytown Boys have a bye in the Semi-Finals

2/10 Semi-Finals @ McAdory

McAdory 52 - Bessemer City 39

McAdory Advances To Area Finals to face Hueytown (Semi-Final Bye) @ Hueytown

2/13 Finals @ Hueytown

Hueytown 56 - McAdory 50

Hueytown advances to the Southwest Sub-Regionals to face off against the Class 6a Area 7 runner-ups (12 - 8) Paul W. Bryant Stampede

2/16 AHSAA Class 6a Southwest Sub-Regional @ Hueytown

Hueytown 56 - Paul W. Bryant 45

Hueytown advances to Southwest Regional First Round to face off against the (8 - 7) Carver-Montgomery Wolverines

2/19 AHSAA Class 6a Regional First Round @ Carver-Montegomery

Hueytown 50 - Carver-Montgomery 66 

Hueytown Boys Season Over

Midfield Patriots

Boys (23 - 6) Class 2a Area 9 (4 - 0) Ranked # 1

AHSAA Boys Class 2a Area 9 Tournament

Midfield Boys have a bye in the Semi-Finals

2/9 Semi-Finals @ Westminister

Westminister - Oak Mountain 60 - Altamont 29

Westminister - Oak Mountain Advances To Area Finals to face Midfield (Semi-Final Bye) @ Midfield

2/12 Finals @ Midfield

Midfield 81 - Westminister  - Oak Mountain 45

Midfield advances to the Northeast Sub-Regionals to face off against the Class 2a Area 11 runner-ups the (17 - 10) Locust Fork Hornets

2/16 AHSAA Class 2a Northeast Sub-Regionals @ Midfield

Midfield 69 - Locust Fork 28

Midfield advances to Northeast Regional First Round to face off against the # 2 (25 - 5) North Sand Mountain Bison

2/19 AHSAA Class 2a Northeast Regional First Round @ Midfield @ 6:30 pm

Midfield 92 - North Sand Mountain 85

Midfield advances to Northeast Regional Finals to face off against the # 4 (23 - 5) Sand Rock Wildcats on Thursday, February 25 at Jacksonville State @ 11:30 am

2/25 AHSAA Class 2a Northeast Regional Finals @ Jacksonville State @ 11:30 am

Midfield vs Sand Rock

Winner will advance to the Class 2a Final Four Semi-Finals to ace the winner of the Thorsby vs Calhoun Southwest Regional Finals

Girls (18 - 7) Class 2a Area 9 (4 - 0) Ranked # 5

AHSAA Girls Class 2a Area 9 Tournament

Midfield Girls have a bye in the Semi-Finals

2/9 Semi-Finals @ Altamont

Altamont 51 - Westminister - Oak Mountain 35

Altamont Advances To Area Finals on Friday 2/11 @ Midfield to face Midfield (Semi-Final Bye)

2/11 Finals @ Midfield

Midfield 53 - Altamont 34

Midfield advances to the Northeast  Sub-Regionals to face off against the Class 2a Area 11 runner-ups (10 - 16) Southeastern Mustangs

2/15 AHSAA Class 2a Northeast Sub-Regionals @ Midfield

Midfield 64 - Southeastern 27

Midfield advances to Northeast Regional First Round to face off against the #2 (17 - 5) Pisgah Eagles

2/18 AHSAA Class 6a Northeast Regional First Round @ Midfield

Midfield 62 - Pisgah 69

Midfield Girls Season Over

Fairfield Tigers

Boys (8 - 114) Class 5a Area 9 (1 - 5)

AHSAA Boys Class 5a Area 9 Tournament

2/10 Semi-Finals @ Pleasant Grove

Pleasant Grove 36 - Fairfield 38

Fairfield Advances To Area Finals to face Wenonah @ Wenonah

2/13 Finals @ Wenonah

Fairfield 69 - Wenonah 62

Fairfield advances to the Northwest Sub-Regionals to face off against the Class 5a Area 12 runner-ups (14 - 10) Hayden Wildcats

2/16 AHSAA Class 5a Northwest Sub-Regionals @ Fairfield

Fairfield 58 - Hayden 25

Fairfield advances to Northwest Regional First Round to face off against the # 2 (13 - 2) Lee - Huntsville Generals at Fairfield

2/20 AHSAA Class 5a Northwest Regional First Round @ Fairfield

Fairfield 37  - Lee-Huntsville 73

Fairfield Boys Season Over

Pleasant Grove Spartans

Girls (26 - 7) Class 5a Area 9 (6 - 0) Ranked # 3

AHSAA Girls Class 5a Area 9 Tournament

2/9 Semi-Finals @ Pleasant Grove

Pleasant Grove 57 - John Carroll Catholic 27

Pleasant Grove advances to area to face Wenonah @ Pleasant Grove

2/12 Finals @ Pleasant Grove

Pleasant Grove 65 vs Wenonah 47

Pleasant Grove will advance to the Northwest Sub-Regionals to face off against the Class 5a Area 12 runner-ups (7 - 8) Center Point Eagles

2/15 AHSAA Class 5a Northwest Sub-Regionals @ Pleasant Grove

Pleasant Grove 55 - Center Point 21

Fairfield advance to the Northwest Regional First Round to face against the # 5 (19 - 8) Mae Jemison Jaguars at Pleasant Grove

2/20 AHSAA Class 5a Northwest Regional First Round @ Pleasant Grove

Pleasant Grove 54 -  Mae Jemison 69

Pleasant Grove Girls Season Over