AHSAA Logo.jpg

The Cutoff News Sports coverage brought to you by the Jefferson County Sheriff's Department & Sheriff Mark Pettway, City Auto Sales Of Hueytown, Legacy YMCA and Lawson State Community College

Super 7 Class 7A Pairings Set with Auburn vs. Thompson

Eight of the 24 teams advancing to the AHSAA 2020 State Football Playoff Semifinal Round this week reached the semis in 2019.

And among those winning state titles last year from Class 1A though 6A, only two defending state champions, Fyffe and Piedmont, are in the semifinal field set for Friday, November 27. And those two teams meet each other in the AHSAA TV Weekly/NFHS Network / WOTM TV Game of the Week, announced Vince Earley, the game executive producer. WOTM TV will also produce all seven Super 7 state championship games at Bryant-Denny Stadium Dec. 2-3-4.

Fyffe (13-0), which won the Class 2A state championship in 2018 and 2019, moved up to Class 3A this season won its 43rd straight game with a 26-7 win over Ohatchee in the 3A quarterfinals Friday night. The Red Devils of Coach Paul Benefield will host defending 3A state champion Piedmont at Fyffe Friday. The Bulldogs (12-1) of Coach Steve Smith won the 3A state crown in 2019, 2015 and 2016 and was runner-up in 2018. Piedmont beat Saks 38-20 Friday for its 12th win of the season – keeping alive a stretch of six straight seasons of winning 12 or more games since 2015.

Four defending state champions suffered defeats in the quarterfinals with Oxford (6A) falling to Pinson Valley; Central, Clay County (5A) losing to St. Paul’s Episcopal; UMS-Wright (4A), also losing in the 5A quarterfinals to Faith Academy; and Lanett (1A), beaten in the Class 2A third round by Leroy.

Class 7A defending state champion Thompson (13-0) downed Hoover 52-14 and Auburn (11-1) beat 3019 Class 7A runner-up Central-Phenix City 35-17 to advance to the Super 7 championship game set for December 2. Class 7A, with only 16 teams qualifying for the state playoffs, plays one less round and held the semifinals Nov. 20.

Unbeaten teams advancing to the semifinals Nov. 27 include: Class 1A: Brantley (13-0); Linden (13-0); Class 2A: none; Class 3A: Montgomery Academy (13-0); Fyffe (13-0); Class 4A: American Christian (13-0); Class 5A: St. Paul’s Episcopal (13-0); and Ramsay (12-0).

The 2020 Super 7 State Championships will be held at Bryant-Denny Stadium on the campus the University of Alabama in Tuscaloosa, December 2-3-4. The AHSAA TV Network will televise live the game over the extensive statewide cable network of stations set up by WOTM TV. Please check out the cable listings for your area at the following link and if your area is not included, contact your cable provider. For those without cable, the games will also be live-streamed live over the subscriber-based NFHS Network.

https://www.ahsaa.com/Portals/0/WOTM-Coverage-2019_1.jpg

The Super 7 schedule will be as follows:

Wednesday, Dec. 2

Class 7A Championship Game, 7 p.m.

Thursday, Dec. 3

Class 3A Championship Game, 10 a.m.

Class 1A Championship Game, 2:45 p.m.

Class 5A Championship Game, 7:30 p.m.

Friday, Dec. 4

Class 4A Championship Game, 10 a.m.

Class 2A Championship Game, 2:45 p.m.

Class 6A Championship Game, 7:30 p.m.

The semifinal pairings and third-round playoff results are listed.

AHSAA 2020 State Football Playoffs

Semifinal Pairings

Friday, November 27

CLASS 1A

Brantley (13-0) at Linden (13-0)

Pickens County (10-3) at Berry (11-1)

CLASS 2A

Abbeville (11-1) at Leroy (11-1)

Spring Garden (12-1) at Mars Hill Bible (11-2)

CLASS 3A

Montgomery Catholic (11-2) at Montgomery Academy (13-0)

Piedmont (12-1) at Fyffe (13-0)

CLASS 4A

Handley (11-1) at American Christian (13-0)

Gordo (12-1) at Etowah (10-2)

CLASS 5A

Faith Academy (12-1) at St. Paul’s Episcopal (13-0)

Pleasant Grove (10-2) at Ramsay (12-0), Legion Field

CLASS 6A

Saraland (11-2) at Spanish Fort (10-3)

Mountain Brook (12-1) at Pinson Valley (10-2)

CLASS 7A Finals

Thompson (13-0) vs. Auburn (11-1), Wed., Dec. 2, Bryant-Denny Stadium, 7 p.m.

Quarterfinal Results

CLASS 1A

Linden (13-0) 35, Sweet Water (8-3) 6

Brantley (13-0) 21, Maplesville (9-4) 19

Berry (11-1) 42, Brilliant (7-6) 21

Pickens County (10-3) 40, Hubbertville (9-3) 24

CLASS 2A

Abbeville (11-1) 38, Isabella (11-2) 20

Leroy (11-1) 28, Lanett (10-3) 21

Spring Garden (12-1) 21, North Sand Mountain (11-2) 0

Mars Hill Bible (11-2) 55, Aliceville (7-5) 14

CLASS 3A

Montgomery Academy (13-0) 42, Trinity Presbyterian (10-3) 21

Montgomery Catholic (11-2) 24, Thomasville (10-2) 15

Fyffe (13-0) 26, Ohatchee (11-2) 7

Piedmont (12-1) 38, Saks (8-4) 20

CLASS 4A

American Christian (13-0) 38, Alabama Christian (10-3) 7

Handley (11-1) 35, Bibb County (10-3) 21

Etowah (10-2) 49, Northside (10-3) 14

Gordo (12-1) 48, West Limestone (11-2) 13

CLASS 5A

Faith Academy (12-1) 37, UMS-Wright (8-5) 16

St. Paul’s Episcopal (13-0) 27, Central, Clay County (11-2) 13

Pleasant Grove (10-2) 35, Alexandria (11-2) 7

Ramsay (12-0) 54, Russellville (10-3) 14

CLASS 6A

Saraland (11-2) 46, Opelika (9-3) 27

Spanish Fort (10-3) 24, Blount (8-5) 14

Pinson Valley (10-2) 34, Oxford (11-2) 2

Mountain Brook (12-1) 21, Clay-Chalkville (11-2) 10

CLASS 7A

Auburn (11-1) 35, Central-Phenix City (8-5) 17

Thompson (13-0) 52, Hoover (11-2) 14